poniedziałek, 16 marca 2020

Praca dodatkowa dla 8 klasy


                                            Praca dodatkowa na ocenę celującą klasa 8.
Temat: Problemy środowiska geograficznego wielkich miast na przykładzie Hongkongu.
Proponowane studium przykładowe skierowane jest do uczniów 8 klasy szkoły podstawowej , którzy chcą rozszerzyć wiadomości poznane na lekcjach geografii i stanowi rozszerzenie
i uzupełnienie treści programowej: analizuje wykresy i dane liczbowe dotyczące rozwoju ludnościowego i urbanizacji w Chinach; wyjaśnia, na podstawie map tematycznych, zróżnicowanie rozmieszczenia ludności na obszarze Chin; podaje kierunki rozwoju gospodarczego Chin oraz wskazuje zmiany znaczenia Chin w gospodarce światowej.
Praca domowa polega na samodzielnym przygotowaniu odpowiedzi na pytania zawarte
w studium, poprzez zapoznanie się z materiałami źródłowymi. Hongkong to znakomity przykład miasta, w którym mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby ludności
i wynikającymi z tego problemami zarówno społecznymi, gospodarczymi jaki i przyrodniczymi.

Polecenia dla Ucznia:
1. Na podstawie mapy świata i Azji określ położenie Hongkongu.
2. Odczytaj z mapy współrzędne geograficzne Hongkongu.
3. Na podstawie wykresu , Zmiana liczby ludności w Hongkongu” opisz tendencje zmian liczby ludności na analizowanym obszaru.
4. Na podstawie tekstu źródłowego 1 i 2 oraz zamieszczonych fotografii, określ dlaczego
w Hongkongu występuje wysoka zabudowa.
5. Dlaczego w Hongkongu występują różnice w zagospodarowaniu terenu ( fotografia Wioska Rybacka w Hongkongu, tekst źródłowy 1,2,3 oraz fotografia Podniebne dzielnice nędzy , Slumsy”) ?
6. Na podstawie przekazanego materiału, podręcznika i innych źródeł wyjaśnij pojęcie Slumsy
i wskaż przyczyny ich powstania.
7. W przekazanym materiale umieszczono link do strony internetowej ukazującej zanieczyszczenie powietrza w Hongkongu. Dokonaj 5-dniowej obserwacji zanieczyszczenia powietrza w Hongkongu. Pomiary zapisz w notatkach.
8. Wyjaśnij pojęcie smogu.
9. Na postawie zamieszczonego poniżej materiału określ problemy społeczno- przyrodnicze Hongkongu.
10. Czy wskazane problemy w Hongkongu można odnieść do innych większych miast na świecie? Uzasadnij swoją odpowiedź.
11. Opisz atrakcje turystyczne Hongkongu
Bibliografia:
1. http://maciejziolkowski.natemat.pl/155413,hong-kong-dreaming-czyli-blaski-i-cienie-zycia-w-hongkongu-przed-i-w-2047-roku
2. http://hongkongdreaming.pl
3. www.youtube.pl
4. http://aqicn.org/map/hong-kong/pl/#@g/22.2989/114.1021/12z
5. http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/109185,hongkong-wciaz-sie-chowa-w-smogu
6. http://hongkongdreaming.pl/?p=39
7. https://turystyka.wp.pl/hongkong-podniebne-slumsy-6044250973491841
8.https://www.globtroter.pl/zdjecia/68137,hong,kong,wyspa,lantau,wioska,tai,o,wioska,rybacka,na,wodzie.html
Tekst źródłowy nr.1:
Z pewnością wyzwania stojące przed HK mają związek z integracją z Chinami. Pomijając jednak tematy polityczne, Hongkong ma również wiele problemów społeczna - gospodarczych, z którymi
z pewnością będzie musiał zmierzyć się w najbliższym czasie. Wiele z nich wynika z tego, że Hongkong to powierzchniowo niewielkie miejsce, a populacyjne ogromne miasto. Jest więc mało przestrzeni, a dużo ludzi. W 2014 roku średnio było tam 6 690 mieszkańców na kilometr kwadratowy, a rekordowo zaludniona dzielnica miała 57 250 mieszkańców na kilometr kwadratowy. To duże obciążenie dla rynku nieruchomości, zwłaszcza przy tak ograniczonej powierzchni jaką ma Hongkong. Często rząd Hongkongu pozwala na budowanie na ziemiach odzyskanych od morza (tzw. reklamie lands). Developerzy budują również jak najbardziej „w górę” i rzeczywiście typowe osiedla w Hongkongu to kompleksy z budynkami do 60/80 pięter.
Zmiany liczby ludności Hongkongu

                                            Typowe osiedla mieszkaniowe w Hongkongu
Tekst źródłowy 2:
Wysoki popyt mieszkania i łatwość zakupu przez interesantów z zewnątrz Hongkongu, głównie zamożnych Chińczyków, powoduje, że ceny na rynku nieruchomości z małymi przerwami (jak na przykład podczas epidemii SARS w 2003 roku) stale rosną. To właśnie w Hongkongu na Wzgórzu Wiktorii ostatnio sprzedano najdroższą nieruchomość na świecie. Tym sposobem, rośnie również liczba obywateli, których na własne mieszkanie nie stać i nigdy nie będzie stać. Kolejka po mieszkania komunalne stale rośnie, ziemi nie przybywa, a populacji, pomimo niskiego przyrostu naturalnego, nie ubywa. To jest wyzwanie, z którym na pewno rząd będzie musiał się stale zmierzyć.
                                                         Wioska rybacka- HONG KONG


Tekst źródłowy 3:
Nielegalne mieszkania na dachach, których powierzchnia waha się od 9 d 28 m kw. są przedmiotem handlu. Na czarnym rynku osiągają wartość ok. 20 tys. złotych. Zważywszy, że mieszkanie „legalne”, o tym samym metrażu kosztuje w Hongkongu ok. 400 tys. zł, to decyzja o pozostaniu na dachu wydaje się w wielu przypadkach oczywista.
Podniebne dzielnice nędzy ,,Slamsy”
Tekst źródłowy 4:
Niestety kolejnym tematem, na który trzeba zwrócić uwagę to sprawa ochrony środowiska i jakość powietrza w Hongkongu. Co prawda, zanieczyszczenie powietrza nie jest tak wysokie jak w Pekinie. W metrze i na stacjach mierzących zanieczyszczenie w mieście stale ukazują się informacje dotyczące wysokości zanieczyszczenia. Paradoksalnie, choć wiele osób upatruje przyczyny zanieczyszczeń w bliskości miasta Kanton, gdzie znajduje się wiele fabryk i zakładów produkcyjnych, to okazuje się, że problem leży w spalinach samochodowych produkowanych przez ogromną ilość samochodów w mieście.
Poniższy link otwiera stronę internetową, na której ukazane jest zanieczyszczenie powietrza Hongkongu w danym momencie.
http://aqicn.org/map/hong-kong/pl/#@g/22.2989/114.1021/12z
Porównanie panoramy Hongkongu podczas panowania smogu i w pogodny dzień.

Tekst źródłowy 5:
Hongkong - najgłośniejsze miasto świata?
Mieszkańców Hongkongu otacza kakofonia dźwięków. Aż 36 procent mieszkańców miasta skarży się na problemy z hałasem. Władze starają się zredukować natężenie dźwięków. Problem jest jednak tak znaczący, że jego rozwiązanie nie będzie proste.
Poniżej znajduje się link ukazujący ruch uliczny oraz stopień hałasu w Hongkongu
https://www.youtube.com/watch?v=5WbClF6WXRE
Dodatkowe informacje o Hongkongu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostań młodym przyrodnikiem